Blog

Témanap

Ma bemutattuk az 5. és 6. évfolyamosok számára az utazás során készített ppt-ket, és meséltünk nekik az ott látottakról. Elég sokat készültünk, hogy folymatosan, érthetően beszéljünk, és sokat válogattunk  a képek között, hogy  miket rakjunk be a ppt-be. Néhányat itt is megmutatunk. 

Témanap_FBG.pdf (1412051)

Erdei iskolába vezető út.pdf (1584147)

Arad.pdf (2608464)

Déva.pdf (889998)

Segesvár és Kőhalom.pdf (3211461)

Vajdahunyad.pdf (1329469)

Szentegyháza1.pdf (954390)

Szentegyháza2.pdf (627016)

Csíksomlyó.pdf (1038685)

Korond.pdf (1974800)

Parajd.pdf (1975218)

Hazafelé.pdf (1027051)

 

Teljes cikk

Értékelő óra

A hazaérkezés után már mindannyian kipihentük magunkat. Ma délelőtt megtartottuk a kirándulás értékelését. Mindannyian leírtuk, hogy mi volt a legjobb élményünk, mit csináltunk volna másképpen, és mit tanultunk ez alatt a pár nap alatt olyasmit, amit eddig nem tudtunk. Osztályfőnökünk összeítette az eredményeket: a Csűrkaland tetszett az osztálytársaimnak a legjobban, a legfárasztóbb az első napi utazás volt, amibe mindannyian tettünk volna még ehgy éjszakányi pihenőt valahol út közben. Azon sokan elámultunk, hogy a vendéglátóink között lévő gyerekek reggel és este késszégesen kiszolgáltak minket, nap közben pedig iskolában voltak, és a velünk való törődés miatt nem kaptak felmentést a napi leckéjük alól. Az út összességében mindannyiunknak nagyon tetszett: Koppány, az idegenvezetőnk úgy mondott el mindent, hogy azt mi is megértettük. Sokat fényképeztünk, sokat nevettünk, jól éreztük magunkat.

 

 

 

Teljes cikk

4. nap

Indulás 8-kor

Koszorúzás Orbán Balázs (a legnagyobb székely) sírjánál: tíz székelykapu

Korond: fazekasok, vásárlás

Parajd: sóbánya

Tordai-hasadék, Szent László legendája

Nagyvárad

Hazaérkezés Debrecenen át

Teljes cikk

Szentegyházi kürtőskalács

Szentegyházán a mai napig hagyományosan, kézzel készítik a kürtőskalácsokat. A kürtőskalács eredetéről több hiedelem és monda forog közszájon. Az egyik a tatárjáráshoz kötődik, mások szerint eredete a honfoglalás kori időkre nyúlik vissza. A következő elmélet szerint a kályhacsőről kapta a nevét, hiszen a székelyek a kályhacsövet kürtőcsőnek nevezik. A kürtőskalács sütőfa nagysága és átmérője is erre utal. A leleményes székely a kemény fa parazsát a főzésen és melegedésen kívül még valamire fel akarta használni, ezért az izzó parazsat kivette a kályha tetejére vagy a kemence elé és ott a parázs fölött  forgatva sütötték meg a finomságot. A megkelt tésztából hosszú csíkot sodornak és a sodort csíkot nem túl szorosan, egyenletesen forgatva a sütőhengerre vagy a dorongfára feltekerik. A nyújtódeszkán egyszerű mozdulattal óvatosan meghengergetik a sütőhengert. A fahengerre tekert tésztát megkenik olajjal és kristálycukorba forgatják. Ezután az izzó parázs (nem láng) fölött egyenletesen forgatva sütik, amíg a cukor ráolvad a tésztára, ami megadja a kürtőskalács igazi hagyományos ízét.

Szentegyházán kókuszos, mogyorós, kakaós, diós és fahéjas (ill. ezek keveréke) ízű kalácsokat kóstolhattunk meg. Mellé még egy kis hargitai ásványvizet szürcsölgettünk. Nagyon finom volt.

 A szentegyházi kürtőskalács hagyományőrző vállalkozás, amely Székelyföld legmagasabban fekvő városából indult családi vállalkozásként. Azóta részt vesznek vásárokon, város- és falunapokon, ahol bemutatják a hagyományos faszénparázson sült kürtőskalács készítésének módját. Mindazt, ami több évszázada a székely gasztronómia egyik tartóoszlopa.

 

Gulyás Buda 7.a

Teljes cikk

3. nap Szentegyházán

Délelőtt: "Csűrkaland" és kürtőskalácssütés

Délután: szekerezés és szalonnasütés (jól megáztunk)

Este: találkozás az éppen ott lévő debreceni és a házigazda szentegyházi iskolásokkal. A műsorok közös megtekintése, ajándékok átadása, közös éneklés

Vacsora után: éneklés a szálláson a házigazdák diákjaival

Teljes cikk

Farkaslaka, Segesvár, Fehéregyháza, Kőhalom, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Csíksomlyó

Farkaslaka: Tamási Áron sírjánál koszorúztunk.

Segesvár és Kőhalom

Egy órás buszozás után megérkeztünk Segesvárra. Először az Óratornyot néztük meg. Ennek a toronynak az a különlegessége, hogy amikor egészet üt, akkor forognak a tornyán lévő bábuk. Elsétáltunk a Diáklépcsőig, amire nagy nehezen felmászva az Evangélikus Templomhoz jutottunk. A templomnál elengedtek minket fél órára a színes házakkal teli városba. Szabadidejét mindenki máshogy töltötte: vásárlással, városnézéssel. Én a temetőt néztem meg ami gyönyörű volt, biztos azért mert a gondnoka vigyáz rá, aki az utolsó lakott bástyában lakik a családjával. Sajnos voltak (köztük én is) akik félre értették a találkozási helyet ezért húsz perccel később tudtunk csak elindulni. Bennem Segesvárról leginkább a ki-be dőlő színes házak, és a macskaköves utca maradt meg.  Beültünk a buszba és elmentünk Kőhalomra ahol az első csoportképünk készült.
Fehéregyházán, a Petőfi-emlékhelyen a 7.a osztály tagjai közül néhányan verset mondtak, majd a koszorú letétele után tovább folytattuk utunkat.
                                                                                                                                                        Dányi Emese 7.z

A 2. nap Székelyudvarhelyre mentünk. Első megállónk a Kaufland nevezetű supermarket volt. Ahol mindenki vett magának enni és innivalót. A második megálló a vasszékely volt melyet először fából építettek majd ledöntötték és fémből újjáépítették. A következő látnivaló a Székelyudvarhelyi Református Kollégium amit Bethlen Gábor tervezett. Majd jött Református Templom melyet 1761-ben építettek és a tetején az építész monogramja és az 1781-es évszám van kirakva más színű csempéből. Majd jött a Városháza, a Millenniumi emlékmű. Végül a Szoborpark melyben 12 két történelmileg ismert és fontos személy áll köztük: Bethlen István, Wesselényi Miklós, Bethlen Gábor, Szent László király, Hunyadi János, II. Rákoczi Ferenc, Bem apó.

Pohl György 7.z

Csíkszeredán átutaztunk, csupa panel épület, a régi várost elbontották.

Csikszereda_.pdf (398736)

Csíksomlyó (Csíkszereda külső városrésze), a híres pünkösdi búcsú színhelye, kegytemplom

Teljes cikk

2. nap

Vendélátás, reggeli, úticsomag készítése, buszozás

Teljes cikk

Vajdahunyad

Vajdahunyad

Ide is ellátogattak a 7. évfolyamos diákok. Talán ez volt a legjobb vagy legérdekesebb hely, amit megnéztünk. A túravezetőnk is érdekesen magyarázta a dolgokat és nem volt unalmas, monoton,amit mondott. Vajdahunyad Romániában, Erdélyben, Hunyad megyében, Dévától 20 km-re délre található. Erdély egyik leghíresebb látványossága található itt.  A palota egykor a Hunyadiaknak lett adományozva. A várat Hunyadi János építtette. A várat többen is birtokolták, míg a kincstáré nem lett. Tűzvész is pusztította, de sikerült restaurálni. A várban rengeteg érdekes tárgy található: kardok, zászlók,stb. Ezt a helyet is sikeresen végigjártuk.

Imre Bálint 7.a

Teljes cikk

Déva

Sikóval fel a várba

Kőmíves Kelemenné: építőaldozat

Szoborsin: a román királyi család palotája: Mihály király ma Londonban él

Teljes cikk